«Дивлячись на вас серце радіє»: Як позбавлені храмів громади УПЦ колядували

11 січня відразу на трьох парафіях Рівненської єпархії УПЦ відбулися вечори колядок. Прославляли народженого Богонемовля співами в селах Птича, Білогородка і Мильча Дубенського району. Послухати майстерне виконання зібралося чимало віруючих, повідомляє кореспондент СПЖ, – для багатьох присутніх такий вечір був в дивину, тому чітко простежувалися захват і наснага від почутого.
Село Птича Дубенського району Рівненської області колядників з різних куточків краю приймає не вперше. З тих пір, як релігійна громада села поділилася навпіл, бажаючих підтримати своїх одновірців морально, духовно і навіть матеріально виявилося чимало. У святкові різдвяні дні тимчасово пристосоване під богослужіння приміщення перетворилося на справжню Віфлеємську печеру з волхвами, пастушками і десятками однодумців – товаришів по боротьбі за Церкву і віру.

– Дивлячись на вас серце радіє, – звернувся до птичан протоієрей Віктор Земляний, керівник Відділу задля покращення міжконфесійного врегулювання при Рівненській єпархії УПЦ, – хоч ви і змушені молитися в такому тісному і незручному приміщенні. Все ж вірю – істина повинна восторжествувати, Христос сказав: «Блаженні прагнучи правди». Три роки невпинної боротьби, іноді виснажливих, безсонних чергувань в храмі, судова тяжба – вже дали свої плоди. Зараз вгамувалися страсті розкольників, законодавство України визнало вас єдиними власниками храму, будемо сподіватися, що вже скоро впадуть незримі і зримі замки і ви знову зможете єдиними вустами і єдиним серцем вознести молитви під склепіннями своєї церкви.

Дві години колядок для жителів села Птича подарував місцевий хор, який відновив свою діяльність відразу після розколу, і збірний хор священиків з двох Дубенських благочинних на чолі з регентом – благочинним протоієреєм Сергієм Новосадом.

У селі Білогородка колядників вітали в новозбудованій церкві, яка з’явилася менш ніж за два роки після розколу. Релігійна споруда практично на стадії завершення: є купола, підлога, іконостас, дзвони і навіть огорожа. Побудувати храм для невеликої сільської громади допомогли меценати-благодійники, місцеві і не тільки. За час релігійного поділу відбулося безліч якісних змін, розповідають люди, зокрема, кілька сімей, які раніше виявляли бажання відвідувати церкву Київського патріархату, повернулися в лоно канонічної Церкви.

– Великою радістю в громаді була новина про те, що молодий хлопець, незважаючи на заборону своєї сім’ї – батьків і діда з бабою, все ж вибрав нашу конфесію, – розповідає протоієрей Віталій Чайка, настоятель церкви. – Тепер він наш активний парафіянин, мій помічник на службі. У наших розмовах часто згадує свій досвід перебування на богослужіннях у розкольників, каже, що саме така собі нещирість допомогла йому зробити такий рішучий крок у своїх пошуках Бога.

По-особливому в цей день звучали стародавні колядки у виконанні місцевого хору, яким керує старий регент Рівненської єпархії УПЦ. Олександр Хоптюк, якому нещодавно виповнився 81 рік, співає в церковному хорі з малих років і сподівається, як сам зазначив у розмові, що і завершить своє земне життя так само, підносячи славу Господа.
Вперше різдвяні піснеспіви у виконанні гостей почули віруючі невеликого села Мильча. У лоні канонічної Церкви залишилася лише третина релігійної громади села. Після розколу мільчани кілька разів були змушені змінювати приміщення, де збиралися для богослужінь. Зараз щонеділі поспішають в старенький будиночок, розташований на лузі в кінці села. У двох кімнатах цієї ще дореволюційної споруди облаштували вівтар і кімнату для парафіян.

– Тут дуже затишно, – розповідає протоієрей Анатолій Богданов, благочинний другого Дубенського благочиння, – а все тому, що будиночок реставрували з молитвою і любов’ю. Саме такі парафії вимагають нашої уваги не тільки в свято, але і в звичайну неділю. Сьогоднішній вечір колядок для віруючих села Мильча став справжньою подією, зійшлися і малі, і старі.

Після серії колядок від хору священиків, усім присутнім роздали солодкі подарунки – благословення від митрополита Рівненського і Острозького Варфоломія.
Рівненщина, як і вся Україна, буде колядувати аж до свята Богоявлення Господнього. Долучитися до прославляння народженого Ісуса Христа в ці дні зможуть всі бажаючі в монастирях і храмах єпархії.

Поділитись:
Scroll to Top